Evropa chce konkurovat Starlinku

EU podepsala smlouvu o vybudování družicové sítě, která má být konkurentem provozovaného Starlinku miliardáře Elona Muska.

Projekt evropského systému IRIS2  s 290 družicemi na LEO a MEO drahách má stát 10,6  miliard EUR (více 275 miliard Kč) a být v plném provozu v roce 2030.  Realizátorem s 12 letou koncesí je konsorcium SpaceRise (Airbus, Deutche Telekom, Telespazio a Thales).

Systém je určen pro vysokorychlostní internet pro veřejnost a vládní účely a měl by poskytovat potřebnou míru zabezpečení proti kybernetickým hrozbám a posílit konkurence schopnost EU ve využívání kosmu.

Podrobnější informace o tomto projektu jsou např. na https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_24_6439 nebo https://www.zive.cz/clanky/evropa-podepsala-smlouvu-na-stavbu-vlastniho-starlinku-jmenuje-se-iris-a-hotovy-bude-do-roku-2030/sc-3-a-231975/default.aspx